Otizmde Ekolali

Otizmde Ekolali, Otizm ve Ekolali

Ekolali şiddeti yüksek olan otizmli çocuklara ana dilleri yabancı bir dil kadar anlamsız gelebilir. Genellikle çocuk bu durumda belli başlı birkaç kalıp cümle dışında, çoğu cümlenin anlamını çözümleyemez. Çözümleyemediği için de söylenenleri tekrar ederek, karşısındakine dönüt sağlar.

Örneğin ekolalisi olan bir çocuğa “adın ne?” diye sorduğunuzda çocuğunda size aynı şekilde “adın ne?” diye karşılık vermesi muhtemeldir. Bazen de benzer bir şekilde birey daha önceden duyduğu bir sesi aradan belli bir süre geçtikten sonra tekrar etmeye başlayabilir. Örneğin ortada hiçbir şey yokken annesinin onu çağırma sesini taklit edebilir, sakın kaybolma, çabuk gel gibi.

Ekolalinin çocuklarda uzun süre devam etmesi çocuğun iletişim becerilerinde gerilemeye yol açabileceğinden ekolalinin azaltılması veya mümkünse tamamen ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Bu güçlüğe yapılacak en doğru müdahale, başlangıçta çocuğun dinleme becerilerini geliştirmek daha sonra da çocuğa yeni bir dil öğretir gibi her kelimenin ve her cümlenin karşılığını öğretmek olacaktır. Çoğu durumda ekolali terapisi, iletişim kurma, dil öğrenme veya dil pratiği yapma girişimidir.

Bolluca ailesi otizmde ekolali davranışlarına dikkat çekerek doğru ve düzenli bir eğitimle çocuğun alıcı ve ifade edici dil becerilerini destekleyecek çalışmalarını tüm paydaşlarına aktarmaya devam ediyor.

.

.

.

“Sen varsan, biz varız.”

www.bollucaozelegitim.com.tr

0531 703 10 13

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top