Otizm Spektrum Bozukluğu

📌Otizm veya Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) insanlık tarihi boyunca sık sık yanlış anlaşılmıştır. Aslında 1980\’lere kadar OSB\’nin kendine has durumu olarak bile tanınmamıştı. Bundan önce tıp bilimi OSB\’yi benzersiz bir şizofren vakası olarak yorumlamıştı.
📌Bununla birlikte, Otizmin bazen farklı bir algı oluşturabilen veya odaklanma yeteneğini artırabilen ve bu semptomları bazı OSB hastalarının mükemmelleşmesine izin veren yeteneklere dönüştürebilen farklı semptomlarının beklenmedik ifadeleri vardır. 

📌Dünyanın en çok hayran olduğu kişilere Otizm teşhisi konulmuş, bu durum kısmen yeteneklerinde ve başarılarında rol oynamıştır. 

📌İşte tarih boyunca, koşullarını alan ve zararlarına değil, kendi yararlarına kullanan ünlü insanlardan sadece birkaçı:

📌Glenn Gould
Kanada\’nın en ünlü çağdaş müzisyenlerinden biri.

📌Sir Anthony Hopkins
Belki de bugün İngiliz oyunculuk yeteneğinin en ünlü “yaşlı kurtlarından” biri olan Sir Anthony Hopkins. İkonik oyuncuya 70 yaşlarında Asperger sendromu teşhisi kondu. Asperger’lilerde sıkça rastlanan sıra dışı özelliklerden gelebilecek birçok pozitif yönleri olduğunu söylüyor. “Partilere gitmiyorum, çok fazla arkadaşım yok” dedi. ‘Ama ben insanları severim. Kafalarının içine girmeyi seviyorum. Kesinlikle insanlara farklı bakıyorum.

📌Kim Peek
Tom Cruise ve Dustin Hoffman’ın oynadığı ‘Yağmur Adam-Rain Man ’ filmine esin kaynağı olan Kim Peek, otizmli bir savant. Kim Peek o kadar yetenekli ki, aynı anda iki sayfayı (her gözü bir sayfa) okuyabiliyor ve anında hafızasına alabiliyordu. Hafızanın Everst’i olarak adlandırılan bu adam gündelik işlerini yerine getirebilmek için babasına bağlı yaşıyordu. 2009’ da 54 yaşında ölen Kim Peek’in hafızasında 9 binden fazla kitap bulunuyordu. İnsan beyninin sırlarını anlamaya çalışana NASA ölümünün ardından beynini incelemeye aldı.

📌Bill Gates
Amerikalı iş adamı, yatırımcı, programcı, mucit ve hayırsever. Gates, dünyanın en büyük kişisel bilgisayar yazılımı şirketi olan Microsoft’un kurucusudur.

📌Temple Grandin
Amerikalı hayvan bilimi doktoru ve Colorado State Üniversitesi’nde profesör, kitapları en çok satan yazar, otistik aktivist ve hayvancılık endüstrisinde hayvan davranışları konusunda danışmanlık yapıyor. Sığır işleme yöntemlerini yeniden tasarladı ve bu endüstride devrim yarattı.

📌Darly Hannah
Amerikalı sinema oyuncusu. En çok Blade Runner, Splash, Roxanne, Wall Street, Steel Magnolias ve Kill Bill filmlerindeki performanslarıyla tanınıyor.

📌Bolluca Özel Eğitim Otizm Spektrum Bozukluğuna sahip birey ve çocukları destek eğitimi ile en üst düzey sosyal yaşam ve toplumsal becerilerini desteklemeyi hedefleyen yapısı-bilgisiyle Arnavutköy bölgesinin ve sektörünün en iyi özel eğitim hizmetlerini sunan kuruluşudur. Deneyin, ne demek istediğimizi anlayacaksınız…. 

📌Otizm spektrum bozukluğu (OSB) dünyanın her yerinde insanlar için giderek artan bir endişe haline geldi.
📌Otizmin bir hastalık olmadığı bir farklılık olduğunun anlamamız gerekiyor. Doğru özel eğitim desteği konusunda tüm paydaşlar daha çok dikkatli olmalıdır.
📌Şimdiye kadar çok fazla doğru olmayan metodlar ile özel eğitim desteği verildi ve iyi eğitim süreci için geç kalındı.
📌Lütfen farkında olun ve destek eğitimini doğru kişilerden almak için geciktirmeyin….

☎️02126851013

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top