AİLE VE ÇOCUK İLETİŞİMİ

Aile içi iletişimde eşlerin birbirleriyle ve çocuklarıyla olan iletişimi çocukları anlamada, duygu ve düşüncelerini birbirlerine aktarmada özel bir önem taşır.

İletişim, insanların sizi tanımasına ve karşılıklı anlayış oluşturmasına izin vermektir. Özellikle iletişim süreci aile içerisinde çocuklara karşı takınılacak tutum açısından daha da büyük öneme sahiptir. Aile içinde ortaya çıkan iletişim sorunlarının belki de en önemlisi sağlıklı oluşturulamamış anne baba ve çocuk ilişkisidir. Böyle ailelerde kurallar net değildir hatta duruma ve keyfiyete göre değişir. Özellikle bazı tutumlar dikkat çekicidir.

Çocuğunuz size bir şey anlatmak istediğinde ilgilendiğiniz şeyi bırakıp, onu gerçekten dinlemeye özen göstermelisiniz. Dikkatinizi onun söylediklerine yoğunlaştırmalısınız ki çocuk, anlattıklarının anne babası için de önemli olduğunu dolayısıyla kendisinin önemli olduğunu hissetsin. Eğer dinlemek için ayıracak yeterli vaktiniz yoksa o anda işiniz olduğu için dinleyemeyeceğinizi ancak daha sonra kesinlikle dinlemek istediğinizi, ne anlatacağını merak ettiğinizi belirtmeyi ihmal etmemeli ve en kısa sürede konuşma zamanını belirlemelisiniz.

Çocuğun ebeveyniyle sorunlar yaşadığı aile tipinde sıklıkla;

– Aşırı denetleme,
– Mükemmelliyetçilik,
– Suçlama,
– Abartılı takdir ve övgü,
– Uzayan kırgınlık ve küslükler,
– Çocuğu aile içinde ya da toplum içinde sürekli eleştirmek, aşağılamak, psikolojik ve fiziksel şiddet uygulamak,
– Sürekli sorgulamak, hesap sormak,

Oysa aile içinde her bireyin sahip olması gereken çok önemli beş temel özgürlüğü olduğunu bilmek gerekiyor.

– Şimdi ve burada olanı duyma ve görme (algılama) özgürlüğü,
– Kendi düşündüğünü olduğu gibi ifade edebilme özgürlüğü,
– Kendi duygularını olduğu gibi ifade edebilme özgürlüğü,
– Kendi arzularına göre bir şeyi isteme ya da reddetme özgürlüğü,
– Olmak istediği yönde gelişerek kendi özünü gerçekleştirme özgürlüğü..

Aile ve Çocuk İletişimi ile İlgili Ücretsiz danışmanlık, özel eğitim ve randevu almak için 0212 685 10 13 numaralı telefonumuzdan kurumumuza ulaşabilirsiniz. Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte mutlu günler dilerim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top