BOLLUCA ÖZEL EĞİTİMDE ABA TERAPİSİ

\"\"

Çocukla çalışan kişilerin her birinin gösterdiği kararlılık toplamda ne kadar fazlaysa, öğrenen de o kadar başarılı olur. Çocuğunuzla çalışırken eğitimin düzenlenmesi, uygulanması ve ölçülmesi konusunda başarılı bir teknik olan uygulamalı davranış analizi yöntemi (aba/uda) farklı gelişen çocuklarımızın için faydalı bir modeldir.

Aşağıda ki yönlendirmelere uymanız, hem sizin, hem terapistlerin hem de nihai olarak çocuğumuzun öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

– Çocuğunuza karşı olumlu olun. Çocuklar bu içten gelen duygusal ifadeyi çözmekte duyarsız değildirler ve sizin yardımınıza ihtiyaçları vardır. Olumlu geri bildirimler belirleyin ve bu olumlu geri bildirimleri kullanın.
– Kolay, ip ucuyla sunulabilen ve devamını getirmeye istekli olduğunuz yönergeler vererek taleplerinizi indirgeyin ve gözden geçiriniz.
– Çocuğa karşı daima nazik olun; söz dinlemesini sağlamak için ona bağırmayın, cimciklemeyin veya fiziksel güç kullanmayınız.
– Talepte bulunduğunuz veya hayır dediğiniz zamanlarda çocuğunuzun ismini kullanmayı sınırlandırınız.
– Çocuk için pekiştirme işlevi yüksek pekiştireçler belirleyiniz. Bu pekiştireçleri çocuğunuza verdiğinizde her defasında iki veya üç kez adlandırma yapınız.
– Gün içerisinde bir iki sözcüklü cümlecikleri biraz vurgulayarak, daha yavaş söyleyerek ve daha çok canlandırmalı bir ses tonu ile ifade ediniz.
– Problem davranışlara tepkiniz talebinizi geri çekmek veya problem davranış devam ediyorken pekiştirmek olmasın. Çocuğunuz problem davranışları sergilediğinde istediği şeyleri elde edemeyeceğini öğrensin.
– Güç içerisinde yanlışları düzeltin, ip ucu verin, denemeleri arttırın. Denemeleri, ip uçlarını muhakkak iki veya üç kez deneyiniz.

Yukarıda sıralamış olduğum önerilerimi dikkate alınız, göreceksiniz ki çocuğunuz da değişiklikler ve gelişim gösterecektir. Her zaman vurguladığım gibi özel eğitim demek üç saç ayaklı bir model demektir. Üç saç ayak; öğretmen, aile ve çocuktur. Uyguladığımız her çalışma özeldir ve tekrar ister. Tüm aile bireylerinize uygulamaları anlatın, tutarlılık sergileyiniz.
Günlük yaşantınızda bu stratejileri uygularsanız çocuğunuzun eğitim sürecini katkı sağlamış olursunuz.

Ücretsiz danışmanlık, özel eğitim ve randevu almak için 0212 685 10 13 numaralı telefonumuzdan kurumumuza ulaşabilirsiniz. Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte mutlu günler dilerim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top