Arnavutköy Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri

İstanbul Arnavutköy’de bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri olarak 15 kurum bulunmaktadır.

Bu kurumlara kayıt ücretsizdir. Kurumlar Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurslara bağlıdır. Denetimler bakanlıkça yapılmaktadır. Servis ücretleri kurumlar tarafından finanse edilmektedir.

Kurum seçerken dikkat edilecek hususlar uzman eğitimci kadrosu, binası, çevresi, eğitim ortamı ve servis 8 bireylik taşıma kapasiteleridir.

Öğrencinizi veya çocuğunuzu, istediğiniz kuruma kaydettirme-sildirme hakkına yasal olarak sahipsiniz. Yılda beyan vermeksizin üç kurum değiştirme hakkınız bulunmakta, bunun dışında gerekçe göstererek(taşınma gibi) 4. kuruma kayıt olabilmektesiniz.

Kayıt yaptırdığınız özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi destek eğitim programları uygular. Her destek eğitim programının müfredatı aynı değildir.

Destek eğitim programları birebir özel ders şeklinde düşünülebilir. Burada esas olan, derse giren öğretmenin liyakati ve uzmanlık belgesidir. Dersler 45 dakika sürmekte, 15 dk bilgi ve hazırlanma şeklinde olmaktadır.

Deneyim her şeyde esastır. Deneyimi ve liyakati olmadığı halde tüm tanı gruplarının dersinin planlanmasında alanında uzmanlığı olup olmamasına dikkat edilmelidir. Yani uzman öğreticilik, özel eğitim öğretmenliği gibi belgeler esastır. Her 4 yıllık öğretmenlik çıkışı olan özel eğitim öğretmenliği yapamamaktadır.

Birebir dersler özel uzmanlık gerektirir. Her öğretmenin vazifesi ve uzmanlığı farklı olmaktadır. Bu mivalde okuma-yazma-matematik gibi ders öğretim süreci bir diğer oyun becerileri, dil becerileri, özbakım becerileri, alıcı-ifade edici dil becerileri, sosyal ve toplumsal yaşam becerilerinin öğretimi ile aynı olmamaktadır.

Özel eğitim ve rehabilitasyon denilince, aynılaştırmaya ve sunulan hizmetler aynı perspektiften görülmemelidir. Çünkü her birey biriciktir. Bu biriciklik ilkesinden yola çıkarak sunulan destek eğitim farklılaşmaktadır.

Biz de Bolluca Ailesi olarak bir grup eğitim gönüllüsü ile ülkemizde bu özel eğitim açığını kapatmaya çalışıyor sizlerin daha iyi hizmet alabilmesi için gecemizi gündüzümüze katarak faydalı olmaya çalışıyoruz.

.

.

.

“İyi eğitim almak her çocuğun/bireyin hakkı”

www.bollucaozelegitim.com.tr

0531 703 10 13

0212 685 10 13

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top