Dunning Kruger Sendromu ve Covid 19

Dunning Kruger sendromu, Cornell Üniversitesinin iki psikologu Justin Kruger ve David Dunning’in tanımladığı bir algılamada yanlılık eğilimidir.

Cornell University’de görevli psikologlar Justin Kruger ve David Dunning’in tarihe geçmelerine ve 2000’de Nobel almalarına neden olan tanı, “Cahil cesareti” olarak tanımlanıyor. Teorileri özetle, “cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır” diyor. Çok iyi olduğuna yürekten inanan \’yetersiz\’ kişi, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz. Aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür. Bu tipte kişiler her şeyi kendileri bilir, idare etme becerisi kendilerinde vardır, bir başkasının fikrine karşı kin ile dolu olduğunun farkında değildir.

Peki Dunning Kruger Sendromu ile Korona Virüsün ne alakası vardır?

Tüm dünyada hızla yayılan Covid 19 virüsünün varlığına ve yayılma hızına inanmayan, hiçbir şey olmamış gibi yaşamına devam eden, bana birşey olmaz diyerek ehemmiyet vermeyen ve korona virüse tutulmayacağını eminlikle söyleyen insanlar dunning kruger sendromu belirtilerini göstermektedirler. Eğer bu düşünceler sizde ve çevrenizdeki kişilerde varsa bu olumsuz yerleşmiş düşünceleri aklınızdan çıkarmaya çalışın. Korona Virüs ile alakalı haberleri ve gündemi takip ederek gerçekçi düşüncelere riayet ediniz.

Hayatı bu tür düşüncelerle geçirmemek için sen de bize katıl…

Ailen ve sevdiklerin için \”evde kal\”…

Sağlıcakla kalın.

Kaynak: www.eyuptunahan.com.tr

İletişim:

02125376160

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top