Covid19 Nedeniyle Sosyal Kaçınma Döneminde Otizmli Bireylere Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Korona Virüs nedeniyle Özel Eğitim Okullarının ve Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezlerinin hizmet verememesi, sosyal alanlardan tüm toplumun ve özel gereksinimli bireylerin/çocukların izolasyonu otizmli çocukları/bireyleri etkilemektedir. Nitekim destek eğitim sınıflarında ve ortamlarında dahi öfke krizlerine ve olumsuz gelişmiş davranış örüntülerine sahip bir çok otizmli çocuğumuzun uygun olmayan davranışları artacaktır.

Covid 19 Nedeniyle Sosyal Kaçınma Döneminde Otizmli Bireylere Yaklaşım Nasıl Olmalıdır? sorusundan yola çıkarak Bolluca Özel Eğitim Ailesi olarak bir yazı hazırlamak ve bu dönemde neler yapabileceğimiz üzerinde sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

-Evinizde günlük yaşantınıza dahil edeceğiniz yeni bir düzen oluşturmalısınız.

-Çocuğunuza karşı daha olumlu olmalısınız. Her bir olumsuz davranışa karşı olumlu geri bildirimleri arttırmalısınız.

-Sosyal iletişim becerilerini desteklemek için alıcı dil becerilerini desteklemeye devam etmelisiniz.

-Çocuklarımıza karşı daima nazik olun, fiziksel güç ve sözel istismar etmeyiniz.

-Hayır dediğiniz zamanlarda çocuğunuzun ismini kullanınız.

-İsteklerini belirleyiniz ve bu isteklerini çocuğunuza karşı her defasında üç adlandırma yapınız.

-Gün içerisinde bir ve iki sözcüklü cümleleri biraz daha vurgulayınız.

-Problem davranışlar karşısında kararlılığınızı değiştirmeyiniz. Çocuğunuza konuşarak veya işaret dili ile isteğini ifade etmesi için cesaretlendiriniz.

Çocuğumuzun bakımını üstlenen annelerimizin ve babalarımızın kararlılığı toplamda ne kadar fazlaysa çocuğumuz da o kadar fazla verimli zaman geçirir. Dolayısıyla çocuklarımızı daha mutlu ve söz dinler gördükçe kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Bu vesile ile sizlere öğrettiklerimizi çocuklarımıza uygulama ve etkinlik yapma sırası sizdedir.

Covid 19 tedbirleri neticesinde uzaktan görüntülü aramalı desteğimizle kendinizi daha iyi hissedecek ve Bolluca Rehabilitasyon farkını göreceksiniz.

Sağlıcakla kalın…

02126851013

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top