Korona Virüsten Korunmak için Özel Eğitimde El Yıkama Becerisini Nasıl Kazandırabilirsiniz?

📌ÖZEL EĞİTİME DEVAM EDEN ÇOCUKLARIMIZI KORONA VİRÜSTEN KORUMAK İÇİN EL YIKAMA BECERİSİ NASIL KAZANDIRABİLİRSİNİZ?
📌El yıkama, bir özbakım becerisidir ve paltosunu okuldaki dolabına asmaya, kaşık çatal kullanmaya veya gömleğini giymeye varan pek çok beceri özel eğitime devam eden çocuklarımıza diğer becerilerinden farklı bir biçimde öğretilmelidir.
📌Bu tür özbakım becerileri, birbirine zincirlenmiş çok basamaklı becerilerin derlemesidir.
📌Özel eğitim ve rehabilitasyonlara devam çocuklara, kelimenin tam anlamıyla yıllarca el yıkama ve vb birçok beceri öğretilmeye çalışılır. Bazen bu çabaların özel eğitim merkezlerinde/okullarında tam olarak 4-5 yıl sürdüğünü gözlemlemlenmiş ve başarısız sonuçlarla karşılaşılmıştır.
📌Yetişkinler genellikle her bir el yıkama basamağı için çocuklara sözel ipucu vermeyi denerler, lavabonun üst kısmına resimler sıralarlar, ama boşunadır. Birçok otizmli ve özel eğitime devam eden çocuk bir ABA programına başlayana denk ellerini yıkamayı öğrenemeyebilir. Sözlü yönlendirmeler veya resim dizileri el yıkama gibi karmaşık becerilerin öğretilmesinde genellikle etkili değildir.
📌Bu beceriler, beceri analizi geliştirilerek, fiziksel ipucunu çocuğun arkasından ihtiyaç duyduğu kadar sunarak ve mümkün olduğu anda her bir basamakta sunulan ipuçlarını kademeli olarak azaltarak öğretilebilir. “Ellerini yıka,” yönergesini verdikten sonra süreç içinde hiç konuşmamaya çalışmalısınız, çünkü amaç çocuğun sıralamadaki basamakları bağımsız bir şekilde tamamlamasıdır, aksi taktirde ilerleyen zamanlarda sözel ipuçlarını silikleştirmek daima zor olur.
📌Beceri analizi, çok basamaklı olan herhangi bir becerinin öğretiminde kullanabileceğiniz bir araçtır. Herhangi bir karmaşık becerinin basamaklarını yazarak beceri analizini kendiniz yapabilirsiniz. Üzerinde çalıştığınız beceriyi, önce tipik gelişen bir çocukla yaparken izlerseniz işiniz daha kolay olur veya beceriyi kendiniz yapıp her bir basamağı yazın.

📌El yıkama için yapılmış bir beceri analizi ve özel eğitimdeki tecrübesiyle BOLLUCA ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON’u bu yüzden tercih etmelisiniz.

📌Pek çok bakımdan, özbakım becerileri diğer becerileri öğretmek kadar önemlidir. Özbakım becerilerinde ABA yöntemlerinin kullanımı bilimsel araştırmalarla kendini kanıtlamıştır.

📌Çocuğunuz kendi başına başarılı oldukça karşısına çıkacak fırsatların niteliği olumlu yönde değişecektir. Bağımsız öz bakım becerileri sizi de rahatlatacak, diğer becerilere ve akademik becerilere daha fazla zaman ayırmanıza olanak verecektir.

“İyi eğitim almak her bireyin hakkı”

☎️02126851013

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top