ANNE BABA EĞİTİMİ VE ÇOCUK DANIŞMANLIĞI

Anne-baba rehberliği eğitim çalışması daha yoğun bir danışmanlık ilişkisi içerir. Rehberlik, anne-baba ile uzman arasında oluşturulan bir protokol sonucu çocuğun gerekli gelişimsel ve eğitimsel sorunları için ailenin danışmanlık alabileceği özel bir hizmettir.

Rehberlik yapılan ailede anne-babaya sistematik olarak çocuğun durumu ile ilgili bilgi verilir ve onların anne-babalık tutumları ve çocuk gelişimi ile ilgili bilgilendirilmesi sağlanır. Anne-baba eğitimi çocuk ile yapılan gelişim değerlendirme çalışmalarına ebeveynlerin dahil edilmesi ile başlar. Öncelikle çocuklarının kronolojik yaşına uyumlu olarak geçirmesi gereken evrensel gelişim aşamaları hakkında bilgilendirilirler. Bu gelişim evrelerinde kazandırılacak olan becerilerin desteklenmesi için gerekli anne-baba davranışları ve eğitimsel malzeme seçimi konularında yönlendirilirler. Bir çocuğun yapısını şekillendirmek; uygun bireysel, çevresel ve toplumsal davranış kalıplarını öğretmek; bedenen ve aklen sağlıklı bir birey yetiştirmek görevlerini anne-baba eğitimi ile desteklemek pek çok ebeveyne hem bilgi, hem de beceri kazandırır. Eğitim çalışmaları uzman ile ebeveynler arasında periyodik aralıklarla gerçekleştirilir.

Anne-Baba Eğitimi

Bir bebeğin aileye katılması ile beraber eşleri yeni görev ve sorumluluklar bekler. İlk aylarda yeni sıfat ve sorumluluklarına alışmaya çalışan anne-babalar bebeğin uyaran alması için gerekli oyuncak ve donanımlar konusunda genellikle gecikirler. Anne-baba eğitimi çocuk ile yapılan gelişim değerlendirme çalışmalarına ebeveynlerin dahil edilmesi ile başlar. Öncelikle çocuklarının kronolojik yaşına uyumlu olarak geçirmesi gereken evrensel gelişim aşamaları hakkında bilgilendirilirler. Bu gelişim evrelerinde kazandırılacak olan becerilerin desteklenmesi için gerekli anne-baba davranışları ve eğitsel malzeme seçimi konularında yönlendirilirler. Anne-babalık insan yaşamındaki en önemli ve en çok sorumluluk gerektiren görevdir. Bir yeni doğanın yapısını şekillendirmek; uygun bireysel, çevresel ve toplumsal davranış kalıplarını öğretmek; bedenen ve aklen sağlıklı bir birey yetiştirmek görevlerini anne-baba eğitimi ile desteklemek pek çok ebeveyne hem bilgi, hem de beceri kazandırır. Eğitim çalışmaları uzman ile ebeveynler arasında periyodik aralıklarla gerçekleştirilir.

Anne-Baba Koçluğu

Anne-baba koçluğu eğitim çalışmasından daha yoğun bir danışmanlık ilişkisi içerir. Koçluk anne-baba ile uzman arasında oluşturulan bir protokol sonucu bebeğin gerekli gelişimsel ve eğitimsel sorunları için ailenin 24 saat danışmanlık alabileceği özel bir hizmettir. Koçluk yapılan ailede anne-babaya sistematik olarak çocuğun durumu ile ilgili bilgi verilir ve onların anne-babalık tutumları ve çocuk gelişimi ile ilgili bilgilendirilmesi sağlanır.

Anne-baba koçluğu bünyesinde bir aileni sağlayacağı bilgiler şöyle sıralanabilir

  • Düzenli olarak çocuğun gelişiminin değerlendirilmesi,
  • Ebeveynlerin çocuklarının gelişimine yönelik akıllarına takılan bir sorunun hemen cevaplanması,
  • Çocuklarına alacakları oyuncağın uygunluğunu danışılabilmesi.
  • Çocuklarına en uygun beslenme, giyim, eğitim aracı gibi malzemelerin temini ile ilgili bilgilendirilmesi.
  • Çocuk gelişimi ile ilgili yeni çıkan ürün ve yaklaşımlar hakkında ebeveynlerin haberdar edilmesi.

Anne Baba Eğitimi ve Çocuk Danışmanlığı  ile ilgili danışmanlık, eğitim ve randevu almak için  0212 685 10 13 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top