Fizik Tedavi

\"\"

Fizik tedavi başta iskelet sistemi olmak üzere kas ve sinirlerde meydana gelen rahatsızlıkları iyileştirmek için yapılan tıbbi müdahaledir. Tedavinin amaçlarından bir tanesi de vücutta meydana gelen ağrıların kalıcı olarak gidermek olup, birçok uygulama yapılmaktadır.

Fizik tedavi günümüzde Arnavutköy ve Hadımköy gibi bölgelerde kurulan merkezlerde yapılmaktadır. Merkez içinde her rahatsızlık için ayrı ayrı alanlar bulunup, hasta kolayca rahatsızlığı bulunan bölüme gidip tedavi olabilir.

Hasta tedavi öncesinde kendini hazır hissedeceği, rahat olacağı merkezlerde tedavi olmalıdır. Özellikle motivasyon konusunda kendini iyi hissederse tedavinin başarı oranı bir o kadar artacaktır. Bu nedenle kurum tercihi yapılırken hastanın iyi hissedeceği merkezler seçilmelidir.

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik tedavi nedir: Vücut iskelet sisteminde meydana gelen fonksiyon kayıplarını gideren uygulamaların tümüdür. Özellikle kas ve sinirlerin zedelenmesi sonrası oluşan ağrılarda bu tedavinin önemi bir kat daha artmaktadır.

Tedavide bireyin yaşadığı fonksiyon kayıpları giderilirken, güç ve hareketlilik konusunda da birçok kazanım elde edilir. Kişi günlük aktivitelerini zorlanmadan yapacak hale gelene kadar fizik tedavide planlanan seanslara devam edilir.

Tedavi sürecinde hasta birçok yönden gelişim sağlar. Fiziksel uygulamaların günlük hayat içerisinde çok önemli olduğunu, neler yapılabileceğini uzman fizyoterapistler sayesinde anlamış olur. Vücudun nasıl korunacağı, hangi durumlarda zorlanılmayacağı gibi tedaviyi koruma altına alan konuşmalar hasta ile yapılır. Bu sayede kişi yaşamı boyunca bilinçli bir şekilde yaşamını sürdürür.

\"\"

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavinin yanında rehabilitasyon uygulamaları ile de yapılan tedavi sonrası rahatlama sağlanır. Kişi tedavi gördüğü merkezde tedavinin daha çok işe yaraması için rehabilitasyon hizmeti alır. Kişi iş yapmaya engel olabilecek sakatlıkları ve hastalıkları bu iki hizmet ile geride bırakır.

Günümüzde uygulanan bu tür tedavilerle birey iş yapar, çalışır duruma gelir. Bu hizmetleri alırken bakım ve birçok eğitimden de faydalanmış olur. Bu eğitimler içinde tedavi sonrası neler yapılacağı, vücudun neye ihtiyacı olduğu ve nasıl bir yaşam sürüleceği anlatılır.

Arnavutköy ilçesi ve çevresinde kurulan fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde bu hizmeti gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Merkezlerde doğru analiz ve değerlendirme sonrası başarılı tedaviler tercih edilerek bireyin kısa zamanda normal yaşamına dönmesi sağlanır.

Fizik Tedavi Merkezleri

Bu tedavilerin uygulandığı ve birçok hizmetin verildiği merkezler bulunmaktadır. Hadımköy ilçesinde yer alan merkezlerde bu hizmetleri veren başarılı kurumlardır.

Günümüzde en fazla araştırılan sağlık kuruluşları fizik tedaviyle hizmet veren merkezlerdir. Hastalar aldıkları tedavinin kalitesini, merkezde çalışan fizyoterapistlerin başarılı olup olmadıklarını araştırmaktadır.

Fizik tedavi merkezi tercih edilecekse öncelikli kriter olarak merkezin kişiye konum yakınlığı olmalıdır. Çünkü alınan tedaviden sonra hastanın bedenen yorgunluğu olacağı için evine kısa sürede gelip dinlenmek isteyecektir. Fakat uzak bir merkez ile çalışılırsa maalesef tedavi sonrası yorgunluk daha da artacaktır.

Bu tedavilerin olunacağı merkezlerde aranan ikinci önemli kriter ise ücret konusudur. Bazı hastalıklar için kısa seanslar bazı hastalıklar içinse uzun seanslar gerekebilir. Bu noktada makul fiyatlı merkezlerin seçilmesi hastanın yararına olacaktır. Aksi takdirde maddi yönden yüksek faturalarla karşılaşmak mümkün.

Hastalar tedavi sürecinde kendilerini en rahat hissedecekleri ortamlarda tedavi olmalıdır. Kişi ne kadar rahat ve motivasyonlu olursa tedavi o kadar fazla etkili olur. Bu açıdan hasta konum yakınlığı ve ücret konusundan sonra mutlaka rahat edeceği fizik tedavi merkezlerini tercih etmelidir.

Fizik Tedavi Hastanesi

Fizik tedavilerin birçoğu hastanelerde yapılmaktadır. Devlet hastaneleri bu noktada en fazla yoğunluğa sahip kurumlardır. Hem ücretsiz olması hem de birçok başarılı doktorun bulunması devlet hastanelerini en cazip hastanelerden biri yapmaktadır.

Gelişen teknoloji ile fiziksel tedavilerde robotik rehabilitasyon hizmetleri ön plana çıkmaktadır. Artık hastane seçiminde kriter olarak robotik cihazların kullanıp kullanılmadığına bakılmaktadır. Bu cihazlar tedavi sürecini daha başarılı yaptığı için hastalar tedavide bu cihazları da istemektedir.

Arnavutköy ve Hadımköy bölgelerinde yer alan hastanelerde birçok teknolojik cihazla tedavi verilmektedir. Özellikle aşırı fonksiyon kayıplarında bu cihazların kullanımı yüksek oranda başarı sağlamaktadır.

Fizik Tedavi Doktoru

Fizik tedavi için tercih edilen merkez ya da hastane ne kadar önemliyse doktor da bir o kadar önemlidir. Hastalığı değerlendiren, tanı koyan ve uygun tedavinin uygulanmasını sağlayan doktordur. Bu açıdan doktor seçimi hasta kişi için çok önemlidir.

Tedavi sürecinde doktorlar hastanın tüm gelişimlerini not edip, seanslara başlamadan önce değerlendirme yapar. Hangi fonksiyonların iyileştiği hangilerinde rahatsızlığın devam ettiğini saptayıp, hızlıca o bölgelerde tedaviyi sürdürür.

Günümüzde birçok hastane ve doktor olduğu için mutlaka kalite ve başarı kriterleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca devlet hastaneleri bu bölüm için çok yoğun olduğu için özel hastanelerin tercihinde çok seçici davranılmalıdır. Arnavutköy de bulunan tedavi merkezleri oldukça başarılı hizmetlere imza attığı için gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

Evde Fizik Tedavi

Evde fizik tedavi hizmetleri bazı durumlarda evde de uygulanmaktadır. Özellikle yaşlı ve yatalak hastalar için çok iyi olan bir uygulamadır. Günümüzde evde verilen bu hizmet hastalar tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır.

Evde uygulanan bu tedavilerde uzman fizyoterapistler hizmet vermektedir. Öncelikle hastanın değerlendirilmesi ve konulan tanıya göre bir tedavi planlaması yapılır. Hastanın durumuna göre hareket edildiği için süreç içinde esnek bir tedavi anlayışı ile tedavi uygulanır.

Fizyoterapistler genellikle 1 saat kadar hastaya tedavi uygular. Gerek görüldüğü durumlarda fizik tedavi aletleri ile de tedavi uygulanmaktadır. Sonrasında hastaya o gün içinde ve bir sonraki seansa kadar neler yağacağı, neler yapmayacağı hakkında bilgi verir. Fizik tedavi süreç içinde hastaya göre değişebildiği için bazen kısa bazen uzun sürebilmektedir. 

Fizik Tedavi Ücretleri

Fizik tedavi ücretleri merkeze, doktora, tedaviye ve seans sayısına göre değişmektedir. Yapılan uygulamalar, kullanılan teknolojik araçlar ve hastalığın boyutu ücrete etki etmektedir. Ayrıca süreç içinde hastalığın kolay iyileşememe durumu da ücreti etkileyen faktörler arasındadır.

İnsan vücudunda yer alan iskelet sistemindeki rahatsızlıklar, kas ve sinirlerde oluşan yararlanmalarda fiziksel uygulamaların önemi büyüktür. Bu açıdan konulan tanı ve sonrasında uygulanan tedaviye göre doğru bir fiyat söylemek doğru olacaktır.

Günümüzde yapılan tedavilerde devlet hastanelerinde SGK anlaşmalı olarak uygulanan tedaviler için ücret alınmamaktadır. Özel hastanelerde ise bu durum belli bir oranda alınmaktadır. Hasta tedavi ücretinin bir kısmını öderken, geriye kalanını SGK karşılar. Uzun seanslı fizik tedavi uygulamalarında SGK anlaşmalı hastanelerle çalışılması hasta için maddi anlamda kazanç sağlayacaktır.

.

.

.

\”Bizim için değerlisiniz.\”

www.bollucaozelegitim.com.tr

0531 703 10 13

Butik ve ihtisas merkez modeli ile Arnavutköy\’de en iyi fizyoterapi hizmetleri

Scroll to Top