Dil ve Konuşma Güçlüğü

Arnavutköy\’de ilk defa Bolluca Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Ailesi olarak Dil ve konuşma güçlüğü alanında zorluklar yaşayan yetişkin ve çocuklarımız için Dil ve Konuşma Güçlüğü Kayıtlarımız Başlamıştır.

Dil ve konuşma güçlüğü; konuşmanın akışında, ritminde, tizliğinde, vurgularında, ses birimlerinin çıkarılışında, eklemlenişinde, artikülasyonunda ve anlamında bozukluk bulunması; sözel iletişimde farklı seviye ve biçimlerde ortaya çıkan aksaklıklar ve düzensizlikler nedeniyle dili kullanma, konuşmayı edinme ve iletişimdeki güçlüklerin, bireyin eğitim performansı ve sosyal uyumunu olumsuz yönde etkilemesi durumudur.

Konuşma sorunları; konuşmayı sağlayan organların, kasların, sinirlerin yapısıyla, işlevleriyle ilgili motor bir süreçtir. Bu organların, kasların, sinirlerin yapısında ya da işlevlerindeki herhangi bir bozukluk olması durumunda çocuk sesleri, dilin yapısını ve özelliklerini bilse bile bu organları kullanamadığı için sesleri çıkarmada zorlanmakta ya da doğru şekilde ifade edememektedir.

Çocuğun dil gelişiminde problem olup olmadığı yönündeki ilk belirtiler, çocukta konuşma davranışının ortaya çıkması ile başlamaktadır (12-18 ay). Aileler 12-18 ay içindeki çocukların dil gelişimlerini dikkatlice takip etmeli, farklı bir durumdan şüphelendikleri zaman mutlaka bir konuşma bozuklukları uzmanına başvurmalıdır. Çocuklarda dil ve konuşma bozuklukları birçok şekilde anlaşılabilmektedir.

  • Çocuğun konuşmasının kendi yaşından beklenenden çok geri veya konuşma gelişiminin yaşıtlarından çok daha yavaş olduğunu,
  • Söylediklerinin anlaşılır olmadığını (araba – ayaba, toka – tota, güneş – dünes vb.),
  • Kelimeleri ifade ederken takıldığını (ba-a-a-a-ba-a-a-am    e-e-e-e-e-ve    ge-e-e-eldi) düşünüyorsanız bir uzmana başvurunuz.
  • Dil ve konuşma güçlüğünü tek bir nedene bağlamak doğru değildir. Çocuktan kaynaklanan nedenler olabileceği gibi çevresel faktörler de çocukta dil ve konuşma güçlüğü yaratabilmektedir.
  • Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın. Her çocuğun farklı özelliklere sahip olduğunu unutmayın. 
  • Çocuğunuzun yapamadıklarını düzeltmeye çalışmak yerine, yapabildiklerinden yola çıkarak yapamadıklarını neden yapamadığının farkına varmasını sağlayın.

Bu minvalde ses, sesletim bozuklukları, akıcı konuşma bozuklukları, afazi, fonolojik sorunlar, dizartri gibi alanlarda dil ve konuşma güçlüğü ile ilgili hizmet sağlamaktayız. Otizm, Down, Serabral Palsi gibi diğer güçlüklerde terapistimizin önerisiyle diğer uzmanların ekip işbirliği neticesinde hizmetler sağlamaktayız. Dil ve konuşma güçlüğü kayıtlarımız devam ediyor. Sizlerde hizmet almak için bize ulaşabilirsiniz.

.

.

.

www.bollucaozelegitim.com.tr

0531 703 10 13

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top